Gramatikal Bağ

Soru: Şin (sin) ve samet, kaf ve kof, alef ve ayin kullanımlarının gramatikal bir açıklaması var mı?
İçten teşekkürler ve sabat şalom

Cevap: Öncelikle yanlış telafuz edilen harfleri belirtmekte fayda var. Bu yüzden ilk önce tek tek soru içerisinde geçen harfleri yeniden inceleyelim.   

-ש- Şin veya Sin diye telafuz edilir.

-ס- Sameh daha doğrusu Samekh diye telafuz edilir.

-כ- Kaf.

-ק- Kuf

-א- Alef

-ע- Ayn veya Ayin de diyebiliriz.

İbranice dilinde harfler 5 kümeye ayrılır. Gırtlak, dil, damak, dudak ve diş.

 Şin ve Samekh harfleri diş kümesinde, Kuf ve Kaf harfleri damak kümesinde, Ayn ve Alef harfleri gırtlak kümesinde yer almaktadır. Temel bağlantıları bu şekilde ifade edebiliriz.

 İbranice dilinde yer alan kelimelerin amaçsal olarak bazı kök harflerden türetilmiş olması kelimeleri incelerken bizleri tekrar tekrar bu harf kümelerini hatırlatmaya yöneltebiliyor.

 Örneğin; – יהודי – Yehudi veya – יהודים – Yehudim kelimesi -איחוד- İhud – Birlik, beraberlik, birleşik olan manasına gelen kelimeden türetilmiştir denildiğinde ilk bakışta bunun mantıksız veya temelsiz olduğu görülür zira kök harfler aynı değil. İlk kelimede -ה- Hey harfi varken diğer kelimede -ח- Het harfi bulunuyor. Bu incelemede iki kelime arasındaki bağın olmadığı sav edilebilir.

 Fakat aynı harf kümesinde olan harfler birbirlerinin yerine geçebilir.

 Ve tarihte ilk defa Avram ile beraber Babil’den çıkan topluluğa Yehudim veya İvriim denilmiştir zira kurdukları amaçsal birliktelikten bu ismi edinmişlerdir.

 Bu veya buna benzer yüzlerce örnek verebiliriz.   

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top Secured By miniOrange