Alfabe

Bu bölümde İbranice Dilinde yer alan harfleri öğrenebileceksiniz.

Online İbranice Kursu

TEMEL ALFABE

Bu dosyada harflerin metin ve el yazısı biçimlerini görebilirsiniz. ayrıca her harfin rakamsal değerleri ve nasıl okunduğunu öğreneceksiniz.

NOKTALI ALFABE

Anlatımı her ne kadar zor olsa da kısaca şöyle tanımlayabiliriz: İbranice, bazı özel durumlarda harflerin nasıl okunması gerektiğini vurgulamak için, harflerin etrafında çeşitli noktalarla yazılır. Alef harfi bazen A, bazen E, bazen İ diye okunabildiğinden gerek yeni başlayanlar gerekse okunması zor olan metinlerde bu yöntem sıklıkla kullanılır. Bunu ifade edebilmek için bu Alfabe dosyasında her harfin nasıl yazıldığı ve okunurken hangi harflerle telefuz edilip, hangi noktalama işaretleriyle belirtildiği tablo halinde işlenmiştir.

Anlaşılmayan durumları yine mail yazarak sorabilirsiniz.

İbranice Alfabede

Noktalama Çalışmaları

Kişisel olarak bu dili noktalama işaretlerini çalışmadan öğrendim. Ama bu kesinlikle noktalama işaretlerinin bir işe yaramadığını iddia ediyorum anlamına gelmez. Tam tersine noktalama işaretleri bir çok yerde bu dili okuyan kişiye çok yardımcı olacaktır.

Örneğin; aynı harflerle yazılan bir kelimenin 17 farklı anlamı olduğunu öğrendim. Bu 17 farklı anlamı belirtmek için noktalama işaretlerini kullanmak bir zorunluluk.

Bu sebeple bağlantı linklerini vereceğim belgeler, hangi noktalama işaretlerinin harfleri nasıl okumanız gerektiğini örneklerle açıklamaktadır.

Scroll to Top Secured By miniOrange